Logo

Molinka odkazuje

Zajtra bude nedeľa. Môj najobľúbenejší deň na majeri. Gazda Duško sa nikam neponáhľa a vždy nám čosi dobré uvarí. Podľa mňa nedeľnému obedu najviac svedčí pečené kurča s ryžou a kompótom. Neviem, čo si o tom myslia naše sliepky, ale gazdova babička zvykla hovoriť, že Pán Boh nám dal zvieratá na to, aby sme ich jedli a ja sa toho držím. Sliepky sú dobré zvieratá.

Robia za teba kopec roboty. Dávajú ti teplé vajíčka, mäsko a ty jej za to raz za dva, tri týždne vyčistíš obydlie. Ony sa medzitým voľne pasú, pomáhajú ovečkám s kosením trávy a vyhrabávajú si z pôdy červíky a chrobáky. Aspoň tie naše to takto majú. A tak je to dobre, tak by to malo byť.

Včera sa u nás zastavil sused, kriticky si premeral naše sliepky a nesúhlasne pokrútil hlavou. „Dušanko, a ty dokedy tí slépky tu budeš mjet?

Šak temu neco porádné usyp, ináč ti to nikdy nevyroste!“ Gazdovi Duškovi sa to nepáči… Myslí si, že všetko sa má diať prirodzene. Naše sliepky preto necháva voľne behať, živiť sa tým, čo si vyhrabú a iba v zimných mesiacoch ich dokrmuje. A že im potom trvá o čosi dlhšie, než vyrastú, ho ani trochu netrápi. Nech si len pokojne rastú aj trištvrte roka!

Gazdu Duška občas trochu mrzí, že mnoho ľudí tento rozdiel nevidí. Alebo vidieť nechce. Zabudli na to, že sliepka vždy dávala chudé mäso a húfne sa ženú za žltými tučnými proporciami, ktoré považujú za meradlo dobrej kvality. Myslia si, že tučná žltá sliepka je dobrá sliepka. Pritom sliepky sú vášniví športovci! Rady behajú a sú potom aj patrične osvalené. Tuk do ich mäsa jednoducho nepatrí. A chcete vedieť ešte jedno tajomstvo? U nás na majeri máme aj sliepky, ktoré sú pod perím biele! A je to úplne normálne. Je to totiž niečo ako farba pleti. Závisí od „rasy“.

Takže vám odkazujem, že až sa priblíži nedeľa a vy sa ju budete chystať osláviť pri slepačej polievke alebo pečenom kurčati, zabudnite na predsudky a začnite premýšľať o tom, aký život žilo zviera, ktoré sa chystáte zjesť. Pretože časť z neho prejde do vás. Ako dlho rástlo? Čo jedlo? Koľko malo pohybu? Položte si tie správne otázky a nedeľné obedy vám budú chutiť o čosi zdravšie a lepšie.

vaša Molinka,

prvá psia dáma na majeri